Дали докторите и здравството може да го издржи ова? Денеска повторно голем број на нови позитивни и пoчинти…

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи во:
– Скопје 66 Куманово 6 Штип 15 Прилеп 3 Тетово 19 Струга 2 Велес 2
– Битола 1 Кавадарци 4 Гостивар 2 Пробиштип 2 Свети Николе 1 Ресен 3

Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 60.773 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6334, бројката на оздравени пациенти е 2475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *