НАЈНОВА ВЕСТ: Денеска во Македонија бројката на нови заболени е намалена (ФОТО)

Во последните 24 часа се направени 1356 тестирања, а регистрирани се 102 нови случаи во:

-Скопје 39 -Куманово 11 -Штип 13 -Прилеп 3
-Тетово 2 -Струга 2 -Битола 6 -Охрид 3
-Кавадарци 3 -Гостивар 8 -Радовиш 1
-Кочани 1 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1
-Виница 1 -Свети Николе 3 -Кичево 4

Починати се 5 лица, пациент од Скопје, пациент од Кичево, пациент од Куманово, пациент од Прилеп и пациент од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 99 оздравени пациенти од:

-Скопје 49 -Штип 2 -Тетово 10 -Струга 17 -Охрид 15 -Гостивар 2 -Струмица 1 -Кочани 1
-Кичево 1 -Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 97550 тестирања. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10315, бројката на оздравени пациенти е 5663, на починати е 471, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4181.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *