Славчо Попоски: Големата промена на времето пристигнува – следуваат ПОИНТЕНЗИВНИ врнежи

Денес времето во нашата држава ќе биде претежно облачно а од попладневните часови ќе започнат повремени врнежи од дожд. Во вечерните часови, а особено во текот на ноќта врнежите ќе …

Read More

Славчо Попоски: По рано летниот викенд – ГОЛЕМА ПРОМЕНА на времето

До крајот на денов времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, максималните дневни температури на …

Read More

Славчо Попоски: Во најава ново ГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ и рано летни температури

Во текот на претпладнево сеуште локално ќе има повеќе облачност а врнежите ќе престануваат, попладне ќе има повеќе сончеви периоди. На повеќе места ќе дува засилен ветер од северен правец, …

Read More

Славчо Попоски: Брз фронт ќе ја зафати државава: Се очекува поголема промена на времето и врнежи

Во текот на денешниот ден нашата држава ќе биде зафатена од брз фронтален систем од север. Токму ова ќе услови зголемување на облачноста и на повеќе места врнежи од дожд, …

Read More

Славчо Попоски: Вистинска пролет надвор – уживајте во деновите пред нас

Во деновите кој што се пред нас, нашата држава ќе биде под влијание на значително потопла воздушна маса која продира од југ. Времето ќе биде сонечво и топло со мала …

Read More

Славчо Попоски: По дождовите и снеговите – ВИСТИНСКА ПРОЛЕТ во Македонија

По дождовите и снеговите, како и по релативно студениот период кој што измина конечно кај нас може да очекуваме вистинска пролет. Во текот на следните неколку денови, нашата територија ќе …

Read More