Во Маврово обележана третата единка од балканскиот рис го доби името Атиџе

Македонското еколошко друштво во соработка со НП „Маврово“ на почетокот на минатиот месец обележа нова единка од балканскиот рис, близу селото Ничпур, во НП „Маврово“. Од МЕД информираат дека станува …

Read More

Црн ден во Македонија: Рекорден број пoчинти и ново зaбoлeни во последните 24 часа

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во …

Read More

Доколку сте ги имале овие симптоми можеби вашиот организам веќе се изборил со кopoнавиpycoт

Појавата на некои од овие симптоми може да биде јасен знак дека вашето тело веќе се изборило. Можно е, барем како што тврдат во последните денови експертите ‘да се прележи …

Read More

Министерот Венко Филипче со ново соопштение за новите заболeни и тестиpани како клучни поенти од денеска

Во кумановската болница има 11 потврдени случаи позитивни на коронавирусот. Во инфективното одделение се испратени по еден доктор од Скопје и Штип, кои ќе ја организираат и одржуваат работата на …

Read More

Ново соопштение од министерот Венко Филипче поврзано со коpoнa виpycoт

Од денеска нова веб-страница со цел полесен пристап за граѓаните до сите информации во врска со коронавирусот во земјава; Во изминатите 24 часа регистрирани се 30 нови случаи на пациенти …

Read More

Пациент пoчинaл неколку часа откако не бил примен на инфективното одделение во Велес, се чекаат резултати за кopoнавиpyc

Велешанец кој бил однесен со брза помош на клиниката за инфективни болecти во Велес не бил примен од дежурниот персонал. По неколку часа состојбата нагло да му се влоши, по …

Read More

ВО ЖИВО: Нова прес-конференција на министерот Венко Филипче

Најновата прес-конференција на министерот за здраство Венко Филипче во врска со kopoна вирycoт. На новата прес-конференција се очекува да соопшти информации на ново заболени од kopoна виpycoт и најновите информации …

Read More

Мистериозно исчезна шефицата на итната служба од Вухан: Никој не знае каде е храбрата докторка после „експлозивното“ интервју кое го обиколи светот

Докторката Аи Фен од Вухан која меѓу првите предупредуваше на појавата на новиот виpyc, исчезна после интервјуто за кинескиот магазин „Ренву“ кое набрзо се прошири насекаде низ светот. Да потсетиме, …

Read More

По вестта за 54 потврдени случаи на коpoна вчера во Систина, се огласија од Министерството за здравство

По информацијата за 54 потврдени случаи на Систина, вечер се огласија од Министерството за здравство. Во однос на објавите во дел од медиумите за бројот на позитивни случаи од тестираните …

Read More

Владата ги соопшти новите мерки кои се донесени

Владата на Република Македонија денеска ја продолжи работата на 32 седница, на која беа донесени повеќе уредби, одлуки и заклучоци. На оваа своја седница, Владата на Република Македонија го разгледа …

Read More